SRRJK Komissio Ajankohtaista Vesienhoito Luonnonsuojelu Tulvasuojelu Kalastus Projektit Lausunnot Yhteystiedot
Historiaa Kartat

Komission jäsenet

Komission kanslia

Strategia

Toiminta ja pöytäkirjat

Komission jäsenet

Suomi ja Ruotsi nimittävät komissioon kummastakin maasta määräajaksi kolme jäsentä.

Näistä yksi on vesiasioista vastaavasta valtion viranomaisesta ja yksi jäsen on sopimuksen soveltamisalueen kunnasta.

Lisäksi molemmat valtiot voivat nimittää kullekin jäsenelle yhden tai useampia varajäseniä.

Komission puheenjohtajuus vaihtuu sopimuspuolten(valtioiden) välillä kalenterivuosittain.

Kumpikin maa voi nimittää komissiota avustamaan korkeintaan kolme pysyvää asiantuntijaa.

Puheenjohtajat

Vuonna 2017 Suomalais-ruotsalaisen rajajokikomission puheenjohtajana toimii lääninneuvos  Johan Antti  (Norrbottenin lääninhallitus) sähköposti johan.antti(at)lansstyrelsen.se Puh. +46(0)10 - 225 50 00 (vaihde) 

Komission varapuheenjohtajana toimii johtaja Timo Jokelainen (Lapin ELY-keskus, ympäristö- ja luonnonvarat vastuualue) sähköposti: timo.jokelainen(at)ely-keskus.fi, puh. +358(0) 295 037 000 (vaihde).

Johan Antin henkilökohtainen varajäsen on vesienhoitopäällikkö Lisa Lundstedt (Norrbottenin lääninhallitus).

Jokelaisen henkilökohtainen varajäsen on ylitarkastaja Pekka Räinä (Lapin ELY-keskus).

Komission muut suomalaisjäsenet

Matti Myllykangas, Muonio

Varajäsenet: Sari Keskitalo, Enontekiö ja Eugen Parviainen, Ylitornio 

Paula Aikio-Tallgren, Tornio 

Varajäsenet: Kalervo Aska, Pello ja Marika Kylmämaa, Kolari.

Pysyvä asiantuntija, professori Kari Kinnunen syyskuun 2019 loppuun asti.

Komission muut ruotsalaisjäsenet

​Bengt Niska, Pajala.

Bengt Niskan varajäsen on Birgitta Isaksson Kiirunasta.

Pia Hulkoff, Haaparanta. 

Pia Hulkoffin varajäsen on Gunnar Björk Övertorneålta.

Pysyvä asiantuntija Andreas Broman 30.9.2019 saakka.

Kanslia

Kanslia vastaa komission käytännön työstä, hallinnosta ja taloudesta sekä kokoaa tietoa ja tiedottaa rajajokeen liittyvistä asioista.

Komission toimintakertomus laaditaan vuosittain tammikuussa.

Kanslia on tavallisesti avoinna yleisölle arkisin klo 9-15 Ruotsin aikaa eli 10-16 Suomen aikaa. Käyntiosoite on Storgatan 92 A, Haaparanta.

sähköposti: info(at)srrjk.fi

Komission sihteeri Virve Sallisalmi

sähköposti: virve.sallisalmi(at)srrjk.fi

puh. +46 (0) 922 616 80

GSM  +358 (0)40 526 1106

Avustava sihteeri Camilla Ahlstrand 

sähköposti: camilla.ahlstrand(at)srrjk.fi

puh. +46 (0) 922 61680

GSM +358 (0) 40 705 5509

Strategia

Rajajokikomissiolle vahvistettiin 2.12.2014 kokouksessa strategia, arvot ja visio.

Strategiaa päivitettiin hieman komission kokouksessa 1.3.2017.

Lue strategia suomeksi ja ruotsiksi tästä »

Toiminta ja pöytäkirjat

Rajajokikomission kokoukset vuonna 2017

31.1., 1.3., 4.5.,15.6., 14.-15.9., 9.11.  ja 15.12.2017

Pöytäkirja 31.1.2017, lue » pöytäkirja 1.3.2017, lue » Pöytäkirja 4.5.2017, lue » Pöytäkirja 15.6.2017, lue »

Rajajokikomission kokoukset vuonna 2016 29.1., 12.2., 13.4., 23.5., 31.8.-1.9., 1.11. ja 29.-30.11.2016

Pöytäkirja 29.1.2016, lue tästä » Pöytäkirja 12.2.2016, lue tästä » Pöytäkirja 31.8.-1.9.2016, lue tästä »

Pöytäkirja 13.4.2016, lue tästä » Pöytäkirja 23.5.2016, lue tästä » Pöytäkirja 1.11.2016, lue tästä » Pöytäkirja 29.-30.11., lue tästä »

Komission kokoukset vuonna 2015: 30.1.2015, 17.2.2015, 16.4.2015, 9.-10.6.2015, 17.9.2015, 20.10.2015 ja 3.-4.12.2015

Pöytäkirja 17.2.2015, lue tästä » Pöytäkirja 16.4.2015, lue tästä »

Pöytäkirja 10.6.2015, lue tästä » Pöytäkirja 17.9.2015, lue tästä »

Pöytäkirja 20.10.2015, lue tästä » Pöytäkirja 3.-4.12.2015, lue tästä »

Vuoden 2016 toimintakertomus, lue tästä »

Vuoden 2015 toimintakertomus, lue tästä »

Vuoden 2014 toimintakertomus, lue tästä » Vuoden 2013 toimintakertomus, lue tästä »

Vuoden 2012 toimintakertomus, lue tästä » Vuoden 2011 toimintakertomus, lue tästä »